|
Az iskola oktató-nevelő programja |
(Kivonat) |
A Nagyszarvai Alapiskola állami költségvetésű szervezet, 2002. január 1-től jogilag önálló szervezet. Az iskola fenntartója Nagyszarva Község. Az iskola szerves részét képezi az iskolai klubb és étkezde. A falu közepén terül el, nagyon szép, csendes környezetben. Az oktatás 9 osztályban zajlik. A délutánt a tanulók az iskolai klubb 2 csoportjában tölthetik. A tanítás egy kétemeletes épületben zajlik. Négy szaktantermet alakítottunk ki a biológia - kémia, a fizika, az informatika és az angol nyelv szakszerű oktatására. Az épülethez egy 2 hektáros, szépen karbantartott zőld udvar tartozik, ahol futball, röplabda és kosárlabda pályák is találhatók. Az iskola saját tornateremmel is rendelkezik.
Semmi sem természetesebb, mint az anyanyelven elsajátított tudás, melynek elsajátítása a gyerekek által már megszerzett tapasztalatokra kell hogy épüljön.
Az oktatási folyamat legfontosabb tényezője a gyermek. Az iskola célja a tanulók személyiségének erkölcsi, érzelmi és esztétikai érzékeiknek fejlesztése.
Az oktatás során fejlesztjük a tanulók személyiségét, igyekszünk megismertetni őket a közélet kérdéseivel, nevelni pozitív példákkal. Lehetőséget nyújtunk a gyermekek szabadidejének aktív eltöltésére. Ma a gyermekeket sokkal több behatás éri mint régebben. Ezért az iskolának nagyon fontos szerepe van a nevelés területén a család mellett.
Az oktatás nagyon fontos eleme a tanulók környezeti nevelése. Külőnböző aktivitásokkal ösztönözzük őket a természet szeretetére, megismerésére, védelmére. Önállóságra, kreativitásra, gondolkodásra nevelünk. Megtanítjuk tanulóinkat a tankönyvvel és más irodalommal való munkára, az információk megszerzésére és feldolgozására.
A társadalomban és a technikai életben bekövetkezett változások arra ösztönöznek minket, hogy felkészítsük tanulóinkat a jövőben rájuk váró kihívásokra. Biztosítjuk a teret, hogy elsajátíthassák a legmodernebb számítástechniki trendek alapjait.
Fontonak tartjuk tartjuk, hogy a tanulók rendelkezzek jó kommunikációs készséggel, fejezzék ki magukat választékosan. Szóbeli és írásbeli megnyilvánulásaik nyelvtani és esztétikai szempontból egyaránt megfelelőek legyenek. Fejlesztjük az olvasást és a szövegértést. Törekszünk rá, hogy a tanulók látogassák az iskola könyvtárát, gazdagítsák szókincsüket olvasással.
Fejlesztjük tanulóink matematikai készségeit is. Fontosnak tartjuk a logikus gondolkodás fejlesztését, a gyakorlatban való alkalmazását. A hansúly a numerikus ismereteken van, de oktatjuk a logikai és térbeli tájékozódás alapjait, a különböző modellekkel, diagramokkal, grafikonokkal, táblázatokkal való munkát is.
A 2. osztálytól kezdve oktatjuk az angolt nyelvet. Mellette hangsúlyt fektetünk a szlovák nyelv elsajátítására, azon belül is a komunikációs készségek fejlesztésére, a szövegértésre. Fontosnak tartjuk, hogy a tanulók nyitottak és érdeklődők legyenek más kultúrák iránt. E mellet ismerkedjenek meg nemzeti sajátosságaikkal, saját közösségük, régiójuk történetével. Ápolják a hagyományokat, melyet iskolai rendezvényekkel és előadásokkal is igyekszünk elősegíteni.
Összpontosítunk a gyermekre: képességeire, érdeklődésre, igényeire. Fejlesztjük a készségeket, a kreativitás, tágítjuk a látókört. A tananyag nem a cél, hanem a tanuló fejlesztésének eszköze. A tanterveket a tanulók és az osztályok sajátosságaihoz igazítjuk. A tanítás során többféle módszert alkalmazunk: játékokat, dramatizációt, projektek írását, a csoportos oktatást, a természetben történő tanítást. Az órán hangsúlyt kap az együttműködés. Új ismeretek forrásaként a tankönyvek mellett egyéb szakirodalmat, a hallgatók egyéni munkáját, és a világhálót is felhasználjuk. A tanulókat hagyományosan osztályzattal értékeljük, de hangsúlyt fektetünk a folyamatos szóbeli értékelésre, ösztönzésre és a motivációra. Minden diáknak esélyt adunk.
Keressük az oktatás megszervezésének legopimálisabb módját, hogy a tanulók széleskörű ismeretekhez jussanak, versenyképesek legyenek, alkalmazkodni tudjanak az állandóan változó körőlményekhez. Olyan tanulókat szertnénk nevelni, akik harmóniában élnek a környezetükkel, akik tisztelik az emberi értékeket, akik szeretik, őrzik és továbbadják elődeik hagyatékát, és mellette tiszteletben tartják mások kulturális és nemzeti értékeit.
Napkelte:5:48
Napnyugta:18:05